Segmenti Motor Kubota V2203 +0.50 (87.5×2.5HK-2.0-5.0)
Marca
Kubota
Compatibil cu
Kubota V2203
Cod piesa
V2203 +0.50 (87.5 x 2.5HK – 2.0 – 5.0)
Stare
Noua
Tip piesa
Set Segmenti Motor
📲 CONTACT WhatsApp
Descriere
Segmenti Motor Kubota V2203 +0.50 (87.5×2.5HK-2.0-5.0) – Piese Originale
Segmenti Motor Kubota V2203 +0.50 (87.5×2.5HK-2.0-5.0) – Piese Originale pentru Motoare Industriale
Ce este segmentul de piston și cum funcționează pe motorul Kubota V2203?
Segmentul de piston, pe care noi mecanicii îl mai numim și inel de piston, este o piesă metalică în formă de inel, cu o mică deschizătură, care se montează în canalele practicate pe pistonul motorului. Pe motorul Kubota V2203, care este un diesel 4 cilindri cu putere de 22,4 kW, segmentul are rolul extrem de important de a etanșa spațiul dintre piston și cilindru. De ce e atât de important? Pentru că atunci când pistonul se mișcă în sus și în jos, mii de ori pe minut, el trebuie să mențină o presiune perfectă în camera de combustie. Dacă nu ar fi segmentul, gazele de pe deasupra pistonului ar scăpa în carterul motorului, uleiul ar intra în camera de combustie, și compressia ar cădea imediat.
Segmentul +0.50 pe care îl descriem aici este special pentru motoare revizuite. Când un motor V2203 a fost alezat cu 0.50 milimetri în diametru, pistoanele trebuie să corespundă acestei noi dimensiuni, și atunci și segmentii trebuie să fie corespunzători. Acești segmenti sunt fabricați din feroaliaje de înaltă calitate, tratate termic pentru a suporta temperaturi de peste 250 de grade Celsius în camera de combustie. Configurația 2.5HK-2.0-5.0 pe care o vedem în descriere înseamnă că avem trei tipuri de segmenti pe piston: un segment de compresie gros de 2.5 mm (HK), un segment de țeapă gros de 2.0 mm, și un segment de ungere cu două brațe și grosime de 5.0 mm. Fiecare dintre aceștia are un rol precis și trebuie să funcționeze în perfectă armonie cu cilindrul pentru a asigura performanța motorului.